Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty spowolnił umocnienie

1
Podziel się:

Kurs euro utrzymał się blisko 4,48 zł. Nawet "jastrzębie", czyli zwolennicy ostrzejszej polityki pieniężnej, widzą ograniczoną skuteczność silnych podwyżek stóp procentowych.

Kursy walut. Złoty spowolnił umocnienie
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)

Wtorkowa sesja przyniosła umiarkowaną zmienność na polskiej walucie, gdzie kurs euro utrzymywał się w okolicy 4,48. Z kolei w dół przesunęły się notowania dolara, gdzie przebity został poziom 4,66 w związku z wyraźniejszym wzrostem EUR/USD powyżej granicy 1,22.

Na rynku głównej pary walutowej uwagę przyciągały kolejne odczyty ankietowe wskazujące na stan europejskiej gospodarki. Po dobrych wynikach PMI z zeszłego tygodnia, również na dalsze ożywienie wskazywał odczyt IFO dla Niemiec, gdzie wskaźnik nastrojów gospodarczych wzrósł w maju do 99,2 pkt z 96,6 w kwietniu (konsensus: 98,2), a miara oczekiwań przekroczyła poziom 100 pkt rosnąc do 102,9 z 99,2 miesiąc wcześniej.

Dobre nastroje w strefie euro w ograniczają widoczne jeszcze w pierwszym kwartale tego roku oczekiwania na zdecydowanie wolniejsze odbicie gospodarcze niż ma to miejsce w USA. Zmiana perspektyw dla gospodarek strefy euro wpływa na utrzymanie kursu EUR/USD powyżej 1,22.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Ponadto, pomimo utrzymania indeksu nastrojów konsumenckich w USA blisko najwyższych poziomów od wybuchu pandemii COVID-19, w maju indeks Conference Board zanotował spadek do 117,2 pkt, a odczyt za kwiecień zrewidowano w dół do 117,5 z 121,7.

Również liczne wypowiedzi członków Fed wskazujące na przejściowy charakter inflacji oraz chęć do utrzymania obecnie prowadzonej polityki pieniężnej nie działały na korzyść amerykańskiego dolara.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największą uwagę przyciągało posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Wtorkowe posiedzenie MNB nie okazało się wsparciem dla notowań węgierskiego forinta, który w relacji do euro tracił blisko 1 proc.

Jednak w dużym stopniu stanowiło to odreagowanie po zdecydowanym umocnieniu HUF w zeszłym tygodniu w związku z sugestiami z wewnątrz MNB wskazującymi na podwyżki stóp procentowych już w czerwcu.

Również polski złoty zwolnił marsz w umacnianiu się w relacji do euro, po tym jak para EUR/PLN spadła w zeszłym tygodniu poniżej 4,50. Złoty korzystał na budujących się oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych, jednak retoryka płynąca z RPP nie wskazuje na szybkie działania w zakresie stóp procentowych.

Nawet wśród jastrzębi panuje opinia, że z inflacją nie można walczyć poprzez silne podwyżki stóp procentowych. Takie stanowisko przedstawił Ł. Hardt, który uważa, że zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych powinno odbywać się poprzez dyskutowanie na ich temat w odniesieniu do celu inflacyjnego przez władze monetarne.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
lol
3 lata temu
ale to była jazda! całe dwa dni szaleństwa! teraz tak samo jak co miesiąc lecimy do góry i niebawem 4.70 ?