Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty na otwarciu słabszy wobec USD i euro

0
Podziel się:

Złoty na czwartkowym otwarciu osłabł o 0,6 gr wobec dolara i o 1,9 gr w stosunku do euro w porównaniu ze środowym zamknięciem osiągając poziomy: 4,025 za USD oraz 3,857 za euro.

Spadek kursu spowodowany został wypowiedzią premiera. Zdaniem analityków osłabienie złotego wynika ze środowej wypowiedzi premiera Millera dotyczącej projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim.

'Złoty osłabił się na skutek wczorajszej wypowiedzi premiera Millera, oznaczającej, że istnieje niebezpieczeństwo rozszerzenia składu RPP, co może być źle postrzegane przez zagranicę' - powiedział PAP Marek Zuber, analityk BPH PBK.

Realnie złoty osłabł do 8,5 proc. powyżej parytetu sprzed upłynnienia kursu wobec 8,65 proc. w środę po południu.

Premier Leszek Miller powiedział w środę, że SLD poprze w Sejmie zmiany w ustawie o Narodowym Banku Polskim zwiększające liczbę członków RPP, gdyż uważa, że możliwości podjętej przez prezydenta mediacji w konflikcie między rządem a RPP wyczerpały się.

Minister finansów Marek Belka w czwartkowej rozmowie z radiem RMF FM powiedział, że nie jest przekonany co do pozytywnych skutków poszerzenia składu Rady Polityki Pieniężnej i uważa, że do poszerzenia może w ogóle nie dojść.

Na rynku międzybankowym dolar nadal traci w stosunku do euro. Za euro w czwartek rano trzeba zapłacić 0,9580 dolara, podczas gdy w środę płacono za nie 0,9563 dolara.

Zdaniem Zubera rynek w czwartek będzie testował poziom 0,96 dolara za euro.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w maju spadła o 1,6 proc. w stosunku do kwietnia i o 4,1 proc. rok do roku, po wzroście o 0,3 proc. w kwietniu. Dane te pokazują, że sytuacja w gospodarce nie poprawiła się, co daje szanse na cięcie stóp w czerwcu. Średnia prognoz z ankiety PAP zakładała wzrost produkcji o 0,2 proc. w relacji miesięcznej wobec spadku o 4,4 proc. w kwietniu. Dla produkcji rocznej ekonomiści zakładali spadek o 2,3 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. w kwietniu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)