Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek czeka na decyzję RPP

0
Podziel się:

Choć w najbliższym okresie notowania złotego nie powinny ulegać większym zmianom, to ewentualne spadki ceny dolara uważamy za dobrą okazję do jego kupna.

Rynek krajowy

USD/PLN i EUR/PLN
Pierwsza część wtorkowej sesji przyniosła, podobnie jak poniedziałkowa, nieznaczny spadek notowań złotego. Wyższe ceny dewiz na rynku były głównie skutkiem dzisiejszej wypowiedzi szefa resortu finansów. Rano, w radiowej Trójce, Marek Belka powiedział, że jest realistą i nie spodziewa się, aby RPP na rozpoczętym dziś dwudniowym posiedzeniu zdecydowała się obniżyć poziom głównych stóp procentowych. Dodał również, że liczy jeszcze na pewne osłabienie naszej waluty, zarówno względem dolara, jak i euro. Kurs dolara do złotego wzrósł z 4,1850 do 4,1945. Kurs euro zwyżkował w tym samym okresie z 3,64 do 3,6525. Odchylenie krajowej waluty od parytetu wzrosło w okolice minus 9,6 proc. Po południu nasza waluta zaczęła odrabiać straty (w związku ze spadkiem kursu EUR/USD na rynku międzynarodowym w większym stopniu do euro) i o godz. 14.35 jeden dolar wyceniany był na 4,1850 złotego, a jedno euro na 3,6343 złotego (odchyl.– 9,88 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Rynek oczekuje, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Choć w najbliższym okresie notowania złotego nie powinny ulegać większym zmianom, to ewentualne spadki ceny dolara uważamy za dobrą okazję do jego kupna.

Strategia
Importer: Kupuj dolary poniżej 4,18
Eksporter: Sprzedawaj euro powyżej 3,65

Rynek jena

USD/JPY i EUR/JPY
Dzisiejsza sesja na międzynarodowym rynku japońskiej waluty przebiegała bardzo spokojnie. Kurs dolara do jena ulegał jedynie nieznacznym wahaniom w przedziale 133,65 – 134,20, a inwestorzy podobnie jak w poniedziałek oczekiwali na przedstawiany w środę przez rząd Junichiro Koizumiego pakiet reform, który miałyby być antidotum na problemy nękające obecnie gospodarkę Nipponu, w tym głównie wspomóc walkę z deflacją oraz rozwiązać problem złych długów udzielonych przez banki.
O godz. 14.35 jeden dolar wyceniany był na 134,10 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania japońskiej waluty, do czasu przedstawienia przez rząd pakietu reform, powinny poruszać się w szerokim przedziale 133,20 – 134,40. Rynek oczekuje również, na mające nastąpić tego samego dnia, wystąpienie szefa FED.

Strategia
Pozostań neutralny

Rynek euro

EUR/USD
Dzisiejsze, podane o godz. 10.00, dane o silniejszym od oczekiwanego wzroście nastrojów panujących wśród niemieckich przedsiębiorców, zaowocowały nieznacznym wzrostem wartości wspólnej waluty z 0,87 do 0,8720. Indeks Ifo wzrósł w lutym do 88,7 pkt. z 86,2 pkt. w styczniu, podczas gdy analitycy prognozowali, że wzrośnie jedynie do 87,3 pkt. Po krótkotrwałej zwyżce, kurs EUR/USD zaczął jednak ponownie spadać i zatrzymał się dopiero przy silnym, technicznym wsparciu 0,8680, podejmując próbę jego udanego złamania. Komisja Europejska w dalszym ciągu obserwuje bacznie poziom deficytu budżetowego naszych zachodnich sąsiadów. Zdaniem jej komisarza ds. ekonomii i polityki monetarnej Pedro Solbesa, niebezpieczeństwo powiększenia się dziury budżetowej do powyżej 3 proc. ciągle wzrasta.
O godz. 14.35 jedno euro wyceniane było na 0,8685 dolara, a rynek oczekiwał na publikowane późnym popołudniem dane z USA o zaufaniu konsumentów w lutym.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku bez większych zmian. Kurs EUR/USD pozostaje w dalszym ciągu powyżej poziomu 0,8680. Do czasu jutrzejszego wystąpienia szefa FED Alana Greenspana, euro powinno dalej konsolidować się w przedziale 0,8680 – 0,8780. Wcześniej sytuację na rynku może zmienić jedynie, o wiele lepszy od oczekiwanego, poziom zaufania amerykańskich konsumentów. Analitycy prognozują, że w lutym spadnie do 96,8 pkt. z 97,3 pkt. w styczniu.

Strategia
Pozostań neutralny

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)