Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja RPP nie wpłynęła na złotego

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszej sesji notowania złotego nieznacznie zyskały na wartości. Po godzinie 16:00 odchylenie od parytetu wynosiło 8,6 proc. wobec 8,25 proc. rano. Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wpłynęła tym samym znacząco na notowania.

Rynek złotego: Decyzja RPP nie wpłynęła na złotego

Podczas dzisiejszej sesji notowania złotego nieznacznie zyskały na wartości. Po godzinie 16:00 odchylenie od parytetu wynosiło 8,6 proc. wobec 8,25 proc. rano. Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wpłynęła tym samym znacząco na notowania. Tak jak tego oczekiwano na rynku stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie – 6,5 proc., podobnie jak nastawienie, które jest nadal restrykcyjne. Podczas konferencji prasowej o godz. 16:00 podano, iż presja inflacyjna w gospodarce maleje, szoki akcesyjne wygasają, a tempo wzrostu płac jest nadal niskie. Dodatkowo wciąż mocny jest złoty, co wpływa na ograniczenie inflacji – tym samym stopy procentowe pozostały dzisiaj na niezmienionym poziomie.

W opinii ministra finansów, Mirosława Gronickiego, decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami. Dodał on, iż resort nie widzi obecnie większych zagrożeń dla przyszłorocznej inflacji, jednak jeżeli sporządzona przez bank centralny nowa projekcja inflacyjna wskaże takie zagrożenie, to stopy będą mogły zostać podniesione.

Po wczorajszych informacjach z Węgier, o których pisaliśmy w rannym komentarzu, dzisiaj notowania EUR/HUF zachowywały się o dziwo stabilnie. Tym samym widać, iż nie ma obecnie zagrożeń z tego rynku na naszą złotówkę.

Rynek EUR/USD: Brak wyraźnego kierunku

Dzisiejsza sesja przyniosła zwyżkę cen notowań eurodolara. „Zielony” tracił po informacjach z rynku ropy – wczoraj wieczorem jeden z saudyjskich przedstawicieli stwierdził, iż cena ropy może dotrzeć do poziomu 80 dolarów za baryłkę, a prezydent OPEC publicznie potwierdził, iż rozmawiał odnośnie uwolnienia strategicznych rezerw tego surowca przez Stany Zjednoczone. Szybko to się jednak nie stanie, a dzisiaj o godz. 16:30 opublikowane zostaną dane o cotygodniowych zapasach tego surowca – ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się spadku o 900 tys. baryłek.

O godz. 14:30 nadeszły informacje o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku, które we wrześniu wzrosły o 0,2 proc. m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,5-0,6 proc. m/m. Ich publikacja nie została zatem odebrana zbyt pozytywnie, chociaż dane były w zasadzie mieszane (1,7 proc wzrost bez uwzględnienia transportu) . Jednak bank inwestycyjny Morgan Stanley obniżył prognozy wzrostu gospodarczego USA w III kwartale z 4,0 proc. do 3,7 proc. O godz. 16:00 opublikowane zostały dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, które były lepsze od oczekiwanych (1.206 mln).

Wyraźna zwyżka EUR/USD powyżej figury 1,28 została jednak powstrzymana, nie wydaje się jednak aby na długo. Rynek może znaleźć kolejny pretekst do wyprzedaży dolarów w postaci publikacji zapasów odnośnie ropy o godz. 16:30 i raportu o stanie gospodarki USA (Beżowa Księga FED) o godz. 20:00. Z drugiej jednak strony ankiety przeprowadzane ostatnio ankiety wśród analityków rynku obligacji wskazują duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu FOMC 10 listopada.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)