Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadł wskaźnik koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym spadł w styczniu o 2 punkty i jego wartość wyniosła minus 3

- poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

W stosunku do stycznia 2002 r. wartość ta jest wyższa o 12 punktów.

Według IRG poziom produkcji zwiększył się zarówno w stosunku do grudnia 2002, jak i stycznia 2002 roku. Miesięczny wzrost poziomu produkcji wyniósł 9 pkt, a w porównaniu ze styczniem 2002 wzrost ten wyniósł 16 pkt.

Badane przez IRG przedsiębiorstwa prywatne oczekują większego wzrostu produkcji w najbliższych 3-4 miesiącach. Z badań IRG wynika, że w firmach spada jednak poziom wykorzystania mocy produkcyjnych.

"Od października 2002 r. spadek wynosi 4 procent i obecnie poziom wykorzystania mocy produkcyjnych oceniany jest na 67 proc." - napisał IRG.

Instytut szacuje, że nie zmienił się ogólny portfel zamówień. Wszystkie firmy spodziewają się wzrostu zamówień w najbliższych miesiącach. Rosną również zamówienia eksportowe.

"W stosunku do ubiegłego miesiąca wzrost jest niewielki, czteropunktowy, natomiast w porównaniu ze styczniem 2002 r. różnica jest znacznie większa, dwudziestopunktowa. Większy wzrost zamówień eksportowych odnotowano w sektorze publicznym, podobnie sektor ten spodziewa się większego ich wzrostu w najbliższej przyszłości" - napisał IRG.

W ocenie IRG poziom zapasów wyrobów gotowych w firmach zmniejszył się w ciągu ostatniego miesiąca zarówno w firmach prywatnych, jak i publicznych. Odmienne są z kolei oceny dotyczące przyszłych zmian zapasów. Przedsiębiorstwa prywatne oczekują wzrostu poziomu zapasów, podczas gdy publiczne ich spadku.

IRG nie odnotował zmian ogólnego poziomu cen.

"Informacje napływające z przedsiębiorstw są zgodne, że w najbliższej przyszłości oczekują one niewielkiego spadku poziomu cen" - napisał IRG.

IRG podał też, że ankietowane firmy oczekują wzrostu zatrudnienia w najbliższych 3-4 miesiącach.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)