Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Praca w Polsce. Najbardziej poszukiwani będą budowlańcy

123
Podziel się:

Największe zapotrzebowanie na pracowników wystąpi w sektorze budowlanym - wynika z trzeciej edycji badania "Barometr zawodów" przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa pracy.

Głód rąk do pracy w budowlance będzie największy.
Głód rąk do pracy w budowlance będzie największy. (WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)

Duży głód rąk do pracy będzie też w branży transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej, przetwórczej i w opiece zdrowotnej.

"Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in.: mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Resort zaznacza też, że zmniejszy się liczba zawodów nadwyżkowych, szczególnie w dużych miastach, co z perspektywy pracowników jest sytuacją korzystną. Pracodawcy są bowiem bardziej skłonni do poprawy warunków zatrudnienia, w tym wzrostu wynagrodzeń.

Zobacz także: Zobacz też: Fach w ręku to za mało. Szkoły branżowe stawiają na naukę języków za granicą

"Pracodawcy chętniej sięgają po pracowników, którzy do tej pory nie mogli znaleźć pracy w swoim wyuczonym zawodzie. Tak jak w latach poprzednich, przewaga chętnych do pracy nad liczbą ofert dotyczy głównie popularnych zawodów nauczanych w większości szkół i uczelni. Zaliczono do nich ekonomistów, pedagogów oraz filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców" - czytamy dalej.

W zróżnicowaniu regionalnym najlepsza sytuacja z punktu widzenia pracowników występuje w dużych miastach.

"Województwa, na terenie których funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne, są szczególnie zróżnicowane wewnętrznie - na obszarach stref występują duże deficyty, wypełniane przez osoby dojeżdżające niekiedy z odległych powiatów. Także stołeczny rynek pracy, jako największy w kraju, przyciąga pracowników spoza swojego bezpośredniego obszaru. W większości województw są zauważalne, w mniejszym lub większym stopniu, ogólne trendy" - podał resort pracy

"Barometr" jest badaniem jakościowym. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnicy badania to pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(123)
ZK590
6 lat temu
Budowlańcy w Polsce traktowani są jak śmiecie.
ja
6 lat temu
Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście ją mamy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Ludzie muszą zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
iubh
6 lat temu
Zacznijcie płacić to nie będzie problemu - chcecie żeby ludzie pracowali za miskę ryżu to sami sobie pracujcie.
Bezrobotny
6 lat temu
Tja, rąk do pracy brakuje. Ukończyłem UJ (religioznawstwo i politologię) z piątkami na dyplomie. Wysłane ponad 300 podań o pracę i 0 (słownie ZERO) odpowiedzi.
Kadra pracown...
6 lat temu
Niech żyją Olsztyńskie Hurtownie spożywcze ! Największe wypłaty i kultura do pracowników, posiłki przy pracy w zimnych magazynach , Wycieczki zagraniczne , bale wszystko dla was Magazynierzy !!! Czyste WC , stołówki itp . Zapraszamy !
...
Następna strona