Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto będzie rządził polską gospodarką?

0
Podziel się:

Jest ich piątka. To ci z ministrów rządu Kazimierza Marcinkiewicza, którzy w szczególny sposób będą mieli znaczenie dla polskiej gospodarki. Sprawdźmy kim są, co robili, jakie mają poglądy.

Kto będzie rządził polską gospodarką?

Jest ich piątka. To ci z ministrów rządu Kazimierza Marcinkiewicza, którzy w szczególny sposób będą mieli znaczenie dla polskiej gospodarki. Sprawdźmy kim są, co robili, jakie mają poglądy.

TERESA LUBIŃSKA** **minister finansów

Urodzona 17 września 1952 roku. Absolwentka Politechniki Szczecińskiej.
Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Obecnie kierownik katedry Finansów. Od 1996 roku do 2002 roku była Dziekanem wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Była członkiem Rady Makroekonomicznej przy Ministrze Finansów Mirosławie Gronickim.

W 2002 roku startowała w wyborach na prezydenta Szczecina. Obecnie jest Radną Rady Miasta Szczecina i Przewodnicząca niezależnego klubu radnych "Od Nowa" Teresy Lubińskiej.

Autorka ponad stu pięćdziesięciu publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych, polityki monetarnej oraz informatyki. Ostatnio ukazała się monografia jej autorstwa wydana przez znane wydawnictwo Difin pod tytułem Budżet państwa i samorządu: decentralizacja i oświata.

O reformie finansów publicznych:

- W finansach nic nie może odbywać się nagle. Ludzie mają dość słowa "reformy". Jeżeli chce się coś zmienić, trzeba to przedstawiać dwa lata wcześniej, żeby był czas się przygotować.

- Jestem za dwiema stawkami podatku, niższymi niż obecnie. Dwiema, bo w kraju panuje ogromne poczucie niesprawiedliwości społecznej. Ludzie są skłóceni. Odbudowanie spokoju jest ważniejsze niż konkretne efekty. Równe potraktowanie wszystkich w czasie, gdy społeczeństwo uważa, że wielu bogatych dorobiło się nieuczciwie, pogłębiłoby tylko poczucie niesprawiedliwości.

KRZYSZTOF MICHAŁKIEWICZ
minister pracy i polityki społecznej

Urodził się 26 września 1953 roku w Obornikach Śląskich. Socjolog, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Całe życie związany z Lublinem. Od początku działacz NSZZ Solidarność. Brał udział w strajku WSK Świdnik. Aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia. Więziony w Lublinie, Łodzi, Łęczycy i Hrubieszowie.

Następnie wyjechał (bez prawa powrotu) do Australii, gdzie przebywał na emigracji politycznej do 1992. Po powrocie do Polski kierownik Rejonowego Urzędu Pracy, Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej i Wydziału Spraw Społecznych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ostatnio zastępca Prezydenta Lublina odpowiedzialny m.in. za sprawy społeczne. W 2005 roku został posłem PiS. Za zaangażowanie społeczne odznaczony przez Metropolitę Lubelskiego abp Józefa Życińskiego medalem Lumen Mundi.

O priorytetach swojego resortu:

Rozwiązywanie problemów dotyczących bezrobocia poprzez zwiększenie zatrudnienia i znalezienie równowagi między interesami pracowników i pracodawców.

Stworzenie specjalnego programu polityki społecznej dla młodzieży, w tym także m.in. program aktywizacji absolwentów efektywniejsze dożywianie dzieci.

ANDRZEJ MIKOSZ** **minister skarbu państwa

Andrzej Mikosz ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach przebywał na stażu legislacyjnym w Kongresie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po ukończeniu aplikacji sędziowskiej i zdaniu egzaminu sędziowskiego oraz egzaminu radcowskiego został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu.

W latach 1993-1996 Andrzej Mikosz był początkowo pracownikiem później partnerem w kancelarii Ziemski i Partnerzy w Poznaniu. W latach 1996-1997 współtworzył kancelarię Głowacki, Grynhoff, Hałaziński, Mikosz. Od roku 1998 do 2000 Andrzej Mikosz był członkiem Komisji Papierów Wartościowych Wartościowych i Giełd oraz doradcą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw giełd towarowych oraz domów składowych. Od kwietnia 2000 roku do listopada 2002 roku pracował dla warszawskiego biura kancelarii Weil, Gotshal & Manges. W grudniu 2002 roku Andrzej Mikosz dołączył do praktyki warszawskiego biura kancelarii Lovells.

W swojej praktyce Andrzej Mikosz zajmował się przede wszystkim zagadnieniami rynków kapitałowych, obrotu giełdowego oraz prawa spółek. Odpowiadał za stronę prawną publicznych ofert takich spółek jak AMICA Wronki S.A., WILBO Seafood S.A., PKN Orlen S.A. (oferta akcji pracowniczych) czy NETIA Holdings S.A. (oferta publiczna akcji oraz oferta nabycia warrantów związana z restrukturyzacją spółki). Andrzej Mikosz jest autorem publikacji dotyczących prawa spółek, problemów rynku kapitałowego oraz problematyki corporate governance. W latach 1998-2001 na zlecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował i przeprowadził przez cały proces legislacyjny projekt ustawy o domach składowych oraz uczestniczył jako doradca tegoż ministra w procedurze legislacyjnej dotyczącej uchwalenia ustawy o giełdach towarowych. W roku 2002 przygotował na zlecenie Komisji Skarbu Państwa raport dotyczący projektów kodeksów "corporate governance" przygotowanych przez konkurujące ośrodki (Instytut Rozwoju Biznesu oraz Instytut Badań na
Gospodarką Rynkową) oraz uczestniczył w przygotowaniu raportu International Financial Corporation na temat sytuacji corporate governance w Europie Środkowo-Wschodniej. Zna języki angielski, rosyjski, portugalski. Posiada uprawnienia sędziowskie (1994) i radcy prawnego (1994).

O swojej roli w rządzie:

*- *Jestem specjalistą od prywatyzacji, a nie od wstrzymywania prywatyzacji.

- *Jedną z pierwszych spraw jaką zajmie się resort będzie rozwiązanie konfliktu wokół prywatyzacji PZU. *

*JERZY POLACZEK ***minister transportu i budownictwa

Urodzony 20 sierpnia 1950 roku w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskał także tytuł doktora nauk ekonomicznych. Studiował ponadto na Uniwersytecie w Zurychu (Szwajcaria).

W latach 1974-1982 pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1983-1993 na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1988-1992 sekretarz naukowy Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

W 1990-1992 kierował w Krajowej Izbie Gospodarczej oraz w Krajowej Radzie Towarzystw Gospodarczych projektami na rzecz rozwoju prywatnej przedsiębiorczości w Polsce.

W roku 1994 podjął pracę w Schroders, a w 1996 został Prezesem Zarządu Schroder Polska (od 2000 Schroder Salomon Smith Barney Polska, od 2003 Citigroup Global Markets Polska).

W trakcie pracy w Schroders a potem Citigroup doradzał w szeregu projektach prywatyzacyjnych. Kierował także pracami związanymi z organizacją międzynarodowych emisji obligacji skarbu.

Od roku 2002 jest Przewodniczącym Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.


O polskich drogach:

- Nie może być tak, że Polska, państwo europejskie, w XXI wieku ma drogi jak w Azji.
* O priorytetach:*

- Najważniejszymi zadaniami, jakie będzie musiał rozwiązać resort transportu i budownictwa to: przyspieszenie budowy autostrad i rozwój budownictwa mieszkaniowego.

*PIOTR GRZEGORZ WOŹNIAK*** minister gospodarki


**

**

Urodzony 13 lutego 1956 w Warszawie. Magister geologii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1980 - 1984 asystent w Państwowym Instytucie Geologicznym. 1989 - 1990 w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Doradca Ministra. Przewodniczący grupy roboczej ds. utworzenia Agencji Rynku Rolnego. Opracował projekt ustawy o ARR wraz z aktami wykonawczymi, wdrożył strukturę funkcjonalną biura centralnego i oddziałów Agencji oraz pierwszego budżetu. 1990 - 1991 w Ministerstwie Przemysłu, Doradca Ministra. Szef Zespołu ds. Powołania Pełnomocnika Rządu ds. Promocji Przedsiębiorczości. Reprezentował Polskę w programie UNIDO "Inkubatory Businessu".

W latach 1992 - 1996 pracował w Biurze Radcy Handlowego w Montrealu przy Ambasadzie RP w Ottawie, Radca Handlowy. Organizował i brał udział w negocjacjach wielostronnych i dwustronnych w tym finansowych: dotyczących zadłużenia niegwarantowanego, utworzenia Kanadyjsko-Polskiego Funduszu Przedsiębiorców i dwu linii kredytowych oraz pomocy technicznej. Dwa wygrane postępowania antydumpingowe przed Canadian International Trade Tribunal. Prowadził działalność promocyjną w tym wydawniczą. Prowadził analizy rynkowe i makroekonomiczne.

W latach 1998 - 2000 pracował w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Doradca Prezesa Rady Ministrów ds. infrastruktury. Brał udział w pracach stałych komitetów RM oraz w zespołach zadaniowych m.in.: ds. ubezpieczeń transakcji eksportowych, ds. ceł i infrastruktury celnej, ds. restrukturyzacji kolejnictwa, energetyki i ds. dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. W latach 2000 - 2002 pracował w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG S.A.). Wiceprezes Zarządu ds. handlu i restrukturyzacji. W latach 2004 - 2005 ekspert Sejmowej Komisji Śledczej ds. PKN Orlen S.A. Prowadzi działaność społeczną m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej.

Od 2002 jest radnym Miasta St. Warszawy.

O priorytetach:

- Bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o zaopatrzenie w gaz. Będę też dążył do podtrzymania tendencji wzrostu w polskim handlu zagranicznym.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)