Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys zmusza telekomy do sprzedaży aktywów

0
Podziel się:

BT myśli o sprzedaży sieci stacjonarnej chcąc w ten sposób zmniejszyć zadłużenie. W podobnej sytuacji znajduje się Multinet, który usiłuje sprzedać sieć szkieletową.

British Telecom otrzymał ofertę sprzedaży należącej do spółki sieci stacjonarnej. Konsorcjum stworzone przez Westdeutsche Landesbank, największy niemiecki bank należący do państwa, zaoferowało brytyjczykom za całą infrastrukturę stacjonarną 18 mld GBP.

BT znajduje się pod presją ze strony akcjonariuszy, którzy żądają redukcji obciążającego firmę zadłużenia. Jednym z działań mających pomóc w poprawieniu postrzegania spółki jest upublicznienie BT Wireless, operatora telefonii komórkowej.

Zdaniem analityków brytyjski telekom nie powinien godzić się na przejęcie olbrzymiej części aktywów po tak niskiej cenie. Sieć stacjonarna wyceniana jest nawet na 21 mld GBP.

W piątek ukazało się w Gazecie Wyborczej ogłoszenie dotyczące sprzedaży sieci szkieletowej przez Multinet.. Znaleźć można w nim między innymi informację na temat ceny wywoławczej, która ustalona została na 16 milionów 260 tysięcy złotych.

Według Pawła Czastora, dyrektora biura zarządu spółki, głównym powodem takiego posunięcia jest „integracja struktury w ramach grupy internetowej TDC Internet Polska”, w skład której, poza Multinetem, wchodzą: IDS, Polbox, PDI, Pik-Net oraz Polska Online.

Plotki o kłopotach Multinetu pojawiały się w małym środowisku ISP już od jakiegoś czasu. Według nich do sprzedaży sieci szkieletowej spółka została zmuszona ponieważ zdecydowała się na zbyt duże inwestycje.

Sytuacja jest więc tu podobna do problemów BT. Kryzys w branży telekomunikacyjnej zmusza do rewizji wcześniejszych prognoz wzrostu przychodów, co z kolei prowadzi do redukcji inwestycji i aktywów. Wydaje się, że jeszcze kilka firm będzie zmuszonych do podjęcia takich działań. W złej sytuacji są przede wszystkim wielkie telekomy, które zdecydowanie przepłaciły podczas przetargów na koncesje UMTS.

wiadomości
telekomunikacja
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)