Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadkowy początek tygodnia

0
Podziel się:

Notowania rozpoczęły się bardzo nerwowo i wyraźną tendencją spadkową. Po kwadransie spadek indeków WIG20 i TECHWIG-u osiągnął aż 2%. / DM POLONIA NET SA /

Przebieg piątkowej sesji na warszawskim parkiecie wniósł sporo niepokoju. Po obiecującym początku, druga jej cześć stała pod znakiem zdecydowanej korekty. Poziom 1500 pkt. na WIG20 nadal nie został pokonany i chyba na razie inwestorzy mogą o nim zapomnieć. Tym bardziej, że optymizm na światowych giełach znacznie osłabł a przed rodzimymi inwestorami okres publikacji wstępnych wyników finansowych spółek za ostatni rok. Te ostatnie mogą przynieść sporo niespodzianek /największe spółki już sugerują tworzenie dużych rezerw i znacznie słabszy wynik netto niż oczekiwania - KGHM/. Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł również spadki na nowojorskim parkiecie /głównie Nasdaq-u/. Duża część Inwestorów, mimo sporej dawki pozytywnych danych makroekonomicznych /spadek bezrobocia, wzrost PKB w IV kwartale, wzrost wydajności w budownictwie, styczniowy wzrost zaufania do gospodarki/ najwyraźniej chciała zakończyć tydzień z gotówką. Ostatecznie indeks rynku Nasdaq stracił na wartości ponad 1%, symboliczną zniżkę zanotował Dow
Jones.

Ze zmiennym szczęściem zakończyła się dzisiejsza sesja na giełdach azjatyckich. Spore spadki w Tokio to min. efekt ogłoszenia prognozy większych niż oczekiwano strat finansowych przez NEC-a. Indeks stracił na wartości ponad 1.5%. Tymczasem w Hongkongu zakończył sesje na plusie. Znaczącymi spadkami rozpoczął się nowy tydzień na rynkach zachodnioeuropejskich. Po pół godzinie notowań większość indeksów traciła na wartości nawet do 1%.

W tej sytuacji trudno oczekiwać większego optymizmu na warszawskim parkiecie. W centrum uwagi pozostaje sprawa Elektrimu, chociaż zainteresowanie jego walorami wyraźnie zmalało. Nie można tego powiedzieć o akcjach PKNOrlenu, które dawno nie notowały tak dużego obrotu jak na sesji piątkowej. To efekt zbliżającego się NWZA holdingu /21 luty/ i walki o głosy przez najważniejszych akcjonariuszy /w tym SP/. To prawdopodobnie również walka o określenie dalszej ścieżki prywatyzacji /?/ PKNOrlenu.

Przez godzinę poprzedzającą początek sesji na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 notowane były z kursami niewiele niższymi od piątkowego zamknięcia. Notowania rozpoczęły się bardzo nerwowo i wyraźną tendencją spadkową. Po kwadransie spadek indeków WIG20 i TECHWIG-u osiągnął aż 2%.

Do zdecydowanej przeceny poszły spółki sektora informatycznego. W tym gronie największe spadki zanotowały walory powstałe po podziale dawnego Optimusa - GRO ponad 4% a OPT chwilami nawet 7%. Pozostałe informatyczne walory traciły na wartości w granicach 2.5-4.0% /w górnych granicach akcje Prokomu i Sofbanku/. Znacznie silniejsza okazała się branża telekomunikacyjna. Kurs akcji Elektrimu zanotował tylko 1.5% spadek, Netia bez zmian a TPSA została przeceniona ponad 2%. Wyraźna korekta na bankach. Akcje BPH i BZW tańsze na początku sesji o około 3%. Przed przeceną bronią się akcje PEKAO /przy niewielkim spadku kurs w granicach 100 PLN/. Spadki w budowlance tylko na wybranych walorach. Do korekty poszły kursy akcji dotychczasowych liderów sektora - Budimexu i Mostostalu Warszawa /spadek w granicach 3%/.

Wyjątkowo dobrze zachowują się akcje KGHM /kurs praktycznie bez zmian/, mimo zapowiedzianych rezerw na koniec roku. To prawdopodobnie efekt ostatnich wzrostów cen miedzi na światowych giełdach. Mimo wszystko opadły nieco emocje wokół walorów PKNOrlenu, kurs akcji chwilami notuje 1.5% spadek.

Silna przecena na rynku trwała około 20 minut po których rozpoczęło się mozolne odrabianie strat. W ciagu kolejnej godziny indeks WIG20 odrobił około 1% ze swojego spadku. W tym czasie zdecydowanie poprawiły się notowania akcji spółek informatycznych /w nieco mniejszym stopniu „Optimusów”/, Budimex, KGHM, PKNOrlenu i TPSA. Część spadków odrobiły też akcje banków /PEKAO notowało nawet wzrost kursu/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.02.04 Godz: 11:47 Spółek notowanych: 145
Spółek z kursami rosnącymi: 21 co stanowi: 14.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 38 co stanowi: 26.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 86 co stanowi: 59.3% rynku.

Największe wzrosty: 4MEDIA /7.95%/, SIMPLE /5.63%/, APATOR /2.88%/, PEPEES /2.48%/

Największe spadki: X NFI FOKSAL /-8.84%/, HOGA.PL /-6.72%/, KOMPAP /-6.67%/, OPTIMUS /-6.04%/

Łączne dotychczasowe obroty: 74.81 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 20.36 mln PLN

Rynek notowań jednolitych - po ostatniej przeprowadzce walorów kilku spółek na ciągłe - zaczyna kreować nowych liderów płynności. Od kilku sesji na tle tego rynku wyróżniają się Oborniki, Sanok i Energoaparatura. Na pierwszym fixnigu walory tych spółek „zrobiły” ponad 3/4 obrotów całego rynku.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.02.04 Godz: 11:47 Spółek notowanych: 87
Spółek z kursami rosnącymi: 16 co stanowi: 18.4% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 51 co stanowi: 58.6% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 20 co stanowi: 23.0% rynku.

Największe wzrosty: BYTOM /18%/, PROCHNIK /11.54%/, PAGED /9.68%/, ODLEWNIE /7.44%/

Największe spadki: SANWIL /-15.04%/, DELIA /-14.58%/, PONAR /-13.73%/, FASING /-8.59%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.52 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ENERGOAP które osiągnęły poziom: 0.30 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)