Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Telefony komórkowe groźnym narzędziem więźniów

0
Podziel się:

Przemycane do więzień w USA telefony komórkowe stają się w rękach
osadzonych w nich przestępców narzędziem popełniania dalszych zbrodni - na zlecenie zza krat.

Przemycane do więzień w USA telefony komórkowe stają się w rękach osadzonych w nich przestępców narzędziem popełniania dalszych zbrodni - na zlecenie zza krat.

W zeszłym roku w samej tylko Kalifornii władze skonfiskowały w więzieniach 2809 telefonów komórkowych, a w więzieniach federalnych skonfiskowano ich 1623 - podaje wtorkowy "New York Times".

Komórki są szmuglowane do więzień przez rodziny skazanych, często przy pomocy przekupionych strażników. Więźniowie używają ich do zlecania zabójstw i porozumiewania się ze wspólnikami na wolności w sprawie innych przestępstw, a także planów ucieczki.

W kwietniu sąd w Baltimore skazał jednego z więźniów na dożywocie za zlecenie przez komórkę zamordowania świadka, który zeznawał przeciwko niemu.

W Teksasie skazany na karę śmierci Richard Tabler zadzwonił z celi do stanowego senatora, przewodniczącego komisji wymiaru sprawiedliwości, aby poskarżyć się na warunki, w jakich oczekuje na wykonanie wyroku.

Władze więziennictwa w niektórych stanach zwróciły się do Federalnej Komisji ds. Komunikacji (FCC), aby zablokowała sygnały z komórek przemycanych do więzień.

Wymaga to jednak uchwalenia wyjątku od ustawowego zakazu (tzw. waiver) blokowania połączeń telefonicznych, który ustanowiono już w 1934 roku.

Tymczasem firmy telekomunikacyjne sprzeciwiają się temu, twierdząc, że utoruje to drogę do blokowania połączeń z innych powodów, a w efekcie ograniczy używanie telefonów komórkowych.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)