Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po katastrofie w kopalni "Halemba" - żałoba także w mediach

0
Podziel się:

Rezygnowanie z programów rozrywkowych,
komedii i reklam, a także bardziej stonowana muzyka - tak
największe media elektroniczne zareagowały na ogłoszenie żałoby
narodowej po tragicznym wypadku w kopalni "Halemba" w Rudzie
Śląskiej, gdzie śmierć poniosło 23 górników.

Rezygnowanie z programów rozrywkowych, komedii i reklam, a także bardziej stonowana muzyka - tak największe media elektroniczne zareagowały na ogłoszenie żałoby narodowej po tragicznym wypadku w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, gdzie śmierć poniosło 23 górników.

Wybuch metanu w kopalni "Halemba" od początku stał się główną informacją w polskich mediach. Część z nich już po pierwszej informacji w tej sprawie zmieniła swoje ramówki i na bieżąco relacjonowała przebieg akcji ratowniczej.

TVP, która od wtorkowego wieczoru informowała o tragedii zarówno w specjalnych wydaniach "Kuriera" TVP3, jak i na paskach informacyjnych, które pojawiały się w dole ekranu również w TVP1 i TVP2, po ogłoszeniu żałoby narodowej zdjęła z anteny programy rozrywkowe, komedie i teleturnieje. Zamiast nich do soboty na antenie pojawią się filmy dokumentalne i reportaże.

Telewizja publiczna przygotowała ponadto specjalne wydania programów: "Misja specjalna" - czwartek o godz. 22.00 prosto ze Śląska oraz w TVP2 "Ekspres reporterów" - czwartek o godz. 21.55 zamiast magazynu kryminalnego 997. Ciągłą relację z miejsca katastrofy nadawać będzie TVP3.

Ciemny kolor ma też logo TVP na wszystkich programach oraz strony internetowe telewizji publicznej.

Swój program wyciszyła też telewizja TVN. Do sobotniego wieczoru TVN zrezygnuje z programów rozrywkowych, m.in. powtórki "Szymon Majewski Show", a także "Maratonu Uśmiechu" i "Dwururki". Nie będą emitowane komedie. Stacja na kilka dni rezygnuje także z konkursów telefonicznych, a zamiast nich pojawią się filmy. Całkowicie zawieszone zostały kanały: TVN Gra i TVN Linqua.

Ponadto TVN zdecydował o przekazaniu 1 mln zł na rzecz ofiar wtorkowej tragedii za pośrednictwem Fundacji Rodzin Górniczych. Na wszystkich kanałach stacji pojawiło się żałobne logo z kirem, strony internetowe stacji są w czarno-białych barwach.

Czarno-białe barwy mają też strony telewizji Polsat. Stacja zdjęła też wszystkie pozycje rozrywkowe. Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować ze stacją w sprawie bardziej szczegółowych informacji.

Również rozgłośnie radiowe zmieniły ramówki. Nadają stonowaną muzykę i ograniczyły autopromocję czyli spoty zachęcające do słuchania radia.

Polskie Radio zrezygnowało z emisji reklam, odwołało współorganizowany przez nie Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2006, zdjęło też z anteny inne audycje o charakterze rozrywkowym i satyrycznym. Ponadto w Programie 1 od godz. 10.00 nadawane są tylko utwory klasyczne, a od piątku wprowadzona zostanie stonowana muzyka instrumentalna.

Tematy audycji w radiowej Trójce w większości nawiązują do wydarzeń w Rudzie Śląskiej, a BIS zdjęło z anteny m.in. konkursy.

Z programów o charakterze rozrywkowym zrezygnowało też Radio Zet. Z anteny zniknęły konkursy dla słuchaczy, uruchomiono natomiast specjalny numer telefonu, pod który mogą dzwonić słuchacze by porozmawiać o tragedii na Śląsku. W porannym paśmie stacja na dwie godziny przerwała nadawanie reklam.

W radiu RMF z ramówki zniknął m.in. program muzyczny "POPlista". Na inny termin przełożono koncert zespołu Blue Cafe, który miał się odbyć w najbliższą sobotę w Łodzi w ramach +RMF Live+.

Również radio TOK FM stonowało program i ograniczyło autopromocję; na antenie ma być mniej audycji politycznych. (PAP)

js/ bpi/ gdy/ malk/ woj/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)