Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ONZ: Ogromna skala uchodźstwa z Iraku i migracji w kraju

0
Podziel się:

Średnio ponad tysiąc Irakijczyków
dziennie uchodzi ze swoich domów do innych regionów kraju wskutek
przemocy wywołanej antagonizmami sekciarskimi - podał raport
związanej z ONZ Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w
Genewie.

Średnio ponad tysiąc Irakijczyków dziennie uchodzi ze swoich domów do innych regionów kraju wskutek przemocy wywołanej antagonizmami sekciarskimi - podał raport związanej z ONZ Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w Genewie.

Informuje ona, że niemal wszyscy, którzy od lutego br. opuścili swe domostwa w Bagdadzie - miejscowi szyici - tłumaczą to obawą o swoje życie po otrzymaniu listów i telefonów z pogróżkami i pojawianiu się wrogich napisów na ich domach lub w sąsiedztwie.

Jak podaje piątkowy "Washington Post", który relacjonuje ustalenia raportu IOM, wewnętrzni uchodźcy stanowią narastający problem humanitarny, tym bardziej że ofiarami wymuszonych migracji - a w efekcie i czystek etnicznych - stają się m.in. kobiety, dzieci i starcy.

Z kolei ogłoszony na początku listopada raport Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) informuje, że codziennie przeciętnie 2 tysiące Irakijczyków uchodzi z kraju do Syrii, a dodatkowy tysiąc do Jordanii.

Ogółem UNHCR szacuje, że od inwazji na Irak w marcu 2003 r. 1,8 miliona jego mieszkańców wyjechało za granicę, a 1,6 mln uciekło do innych regionów kraju.

Rząd premiera Nuriego al-Malikiego jest wyraźnie bezsilny wobec nasilającej się przemocy i terroru na tle etniczno- religijnym. Nie potrafi też zapewnić ludności potrzebnych usług, co dodatkowo podsyca niezadowolenie.

Anthony Cordesman, ekspert ds. bezpieczeństwa z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), powiedział: "Udajemy, że jest to rząd, a tymczasem to koalicja, w której ministerstwa zostały podzielone na zasadzie łupów między partie polityczne".

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)