Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalisz: Promocja 636 absolwentów Szkoły Oficerskiej Służby Więziennej

0
Podziel się:

636 absolwentów Szkoły Oficerskiej Służby Więziennej w Kaliszu, w tym 205
kobiet, otrzymało w sobotę - na mocy postanowienia prezydenta RP - nominacje na pierwszy stopień
oficerski. W historii więziennictwa to największy liczebnie rocznik.

636 absolwentów Szkoły Oficerskiej Służby Więziennej w Kaliszu, w tym 205 kobiet, otrzymało w sobotę - na mocy postanowienia prezydenta RP - nominacje na pierwszy stopień oficerski. W historii więziennictwa to największy liczebnie rocznik.

Tegorocznym prymusem Szkoły został Maciej Pęconek z Aresztu Śledczego w Warszawie, który z przedmiotów zaliczeniowych i egzaminów uzyskał średnią ocen 5,00. Wśród promowanych oficerów są wyłącznie absolwenci cywilnych uczelni.

W liście skierowanym do funkcjonariuszy prezydent RP Lech Kaczyński napisał, że dzięki wytężonej pracy, rozpoczęło karierę bardzo liczne grono nowych, młodych profesjonalistów, dobrze przygotowanych do pełnienia swoich obowiązków. Prezydent przypomniał, że w tym roku służba więzienna obchodzi jubileusz 90 - lecia istnienia.

Podkreślił, że funkcjonariusze, pomimo powojennych realiów społeczno-politycznych, dawali przykład człowieczeństwa i patriotyzmu. "Okazywali swoją życzliwość i wsparcie więźniom politycznym. Swoje codzienne obowiązki wypełniali rzetelnie i z osobistym zaangażowaniem" - napisał prezydent.

Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski podkreślił, że znaczenie służby więziennej jest tym większe, iż oprócz działań penitencjarnych ma ona także do spełnienia ogromną rolę wychowawczą. "Przywraca społeczeństwu obywateli, którzy zeszli na złą drogę" - mówił.

Według wicepremiera Grzegorza Schetyny, pomimo wielu trudności służba więzienna przekształciła się w instytucję odpowiadającą normom europejskim. "Na jej obecny kształt w dużym stopniu wpłynęły przemiany dokonane w latach 90. Przeprowadzone wówczas reformy pozytywnie przyjęła społeczność międzynarodowa. Były także traktowane (reformy-PAP), jako modelowe" - mówił do funkcjonariuszy wicepremier.

Podkreślił, że służba więzienna jest integralnym elementem porządku i ładu publicznego. "Pomimo różnorodnych zagrożeń, polskie jednostki penitencjarne dobrze chronią nasze społeczeństwo przed pozbawionymi wolności sprawcami przestępstw (...). Jest nadzieja, że prowadzona za murami praca resocjalizacyjna odwiedzie ich ponownego konfliktu z prawem" - mówił Schetyna.

Obecny na uroczystościach Dyrektor Generalny Służby Więziennej generał Paweł Nasiłowski poinformował, że więziennictwo jest spadkobiercą "pewnego obszaru polityki karnej", ale stara się poprawiać trudną sytuację. "W tym roku zostanie oddany do użytku w Opolu Lubelskim nowy zakład karny dla 623 osadzonych" - zapowiedział.

Szkoła Oficerska istnieje przy Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej (COSSW) - jedynej tego typu placówce szkoleniowej w kraju. Warunkiem przyjęcia do niej jest posiadanie tytułu magistra.

Nowi oficerowie przeszli w Kaliszu szkolenie w każdej specjalizacji. W programie nauczania dla wszystkich jest blok przedmiotów wspólnych, który musi opanować każdy słuchacz, niezależnie od kierunku ukończonych studiów cywilnych. Jest to wiedza penitencjarna, związana z resocjalizacją i bezpieczeństwem. Wszyscy słuchacze musieli opanować zagadnienia związane z bezpieczeństwem i radzeniem sobie w sytuacjach trudnych, na przykład zagrożenia życia czy zdrowia.

Wśród tegorocznych absolwentów są m.in. prawnicy, lekarze, ekonomiści, pedagodzy, specjaliści resocjalizacji, psycholodzy, terapeuci, informatycy. Będą teraz kierowani do zakładów karnych i aresztów śledczych w całym kraju.(PAP)

zak/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)