Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czabański: Więcej misji i dobrego obyczaju w Polskim Radiu

0
Podziel się:

Więcej misji, dobrego obyczaju, wyższe
standardy zapowiada w Polskim Radiu jego prezes Krzysztof
Czabański. "Polskie Radio - radio przyzwoite - to jest nasz cel we
wszystkich sferach naszej działalności" - powiedział w piątek na
konferencji prasowej w Warszawie Czabański.

*Więcej misji, dobrego obyczaju, wyższe standardy zapowiada w Polskim Radiu jego prezes Krzysztof Czabański. "Polskie Radio - radio przyzwoite - to jest nasz cel we wszystkich sferach naszej działalności" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie Czabański. *

Na początek zmiany dotknęły poranną audycję Programu I "Sygnały Dnia". Od piątku począwszy program ten prowadzą dziennikarze TVP: w poniedziałki i soboty Dorota Gawryluk, we wtorki - Michał Karnowski, w czwartki - Krzysztof Ziemiec, w piątki Dorota Wysocka- Shnepf, a w środy dziennikarka "Dziennika" i TV Puls Joanna Lichocka.

To jednak nie jedyne nowe głosy w zmieniającym się Polskim Radiu. W rozgłośni pojawią się także felietoniści z zewnątrz, wśród nich Igor Zalewski, Rafał Ziemkiewicz, Maciej Rybiński, Michał Ogórek i Stanisław Michalkiewicz.

"Uważamy, że powinno być szerokie spektrum autorów. Dlatego jeśli na jednym biegunie umieszczamy pana Michalkiewicza, to na drugim biegunie umieszczamy publicystę +Gazety Wyborczej+ Michała Ogórka. Wydaje mi się, że jest to zdrowy przykład pluralizmu" - powiedział dyrektor Pierwszego Programu PR Marcin Wolski. "My jako antena będziemy w jakimś stopniu ponosić odpowiedzialność za to, co nasi felietoniści mówią, i mam nadzieję, że nie będzie żadnych ekscesów" - dodał.

Prezes Czabański podkreślił, że ściśle będzie przestrzegał reguł debaty publicznej.

"Nie możemy dopuścić do tego, co jest w mediach komercyjnych, gdzie mamy do czynienia z chaosem. Są zapraszani przedstawiciele różnych partii rządzących i opozycyjnych i każdy siebie chwali, a gani przeciwników. Nie ma debaty merytorycznej, jest tylko propaganda. Moim zdaniem, są to formuły w debacie publicznej niedopuszczalne, złe i szkodliwe. Od tego, żeby się kłócić, politycy mają parlament, wiece partyjne, zebrania, a debata publiczna ma dostarczać merytorycznej wiedzy na temat tego, co nas otacza" - tłumaczył Czabański.

Zmiany dokonują się nie tylko w warstwie programowej, ale też w terminologii. Radiowa Jedynka powraca do nazwy Program I. Jak wyjaśnił Wolski, Jedynka kojarzy mu się dwojako źle: z latami 70., kiedy program "Tu Jedynka" był synonimem propagandy sukcesu, a ponadto jako najgorszy stopień szkolny.

Zdaniem dyrektora Programu I, antena ta w ostatnich latach została zepchnięta do defensywy, jako program dla "emerytów, najlepiej z małego miasteczka, z wykształceniem niepełnym podstawowym". Teraz ma się to zmienić. "My chcemy być programem, który jest adresowany również do emerytów z małego miasteczka, ale także takim, który zaspokaja aspiracje najwyższych warstw społeczeństwa".

Jak tego dokonać Wolski streścił w słowach: "Radio, w którym można się wygadać, radio, w którym można się wyżalić, radio, któremu można zaufać".

Dalsze zmiany mają następować w Pierwszym Programie do końca roku. Jak zapowiada Wolski "nie będzie jednak specjalnego burzenia ramówki", ma być natomiast większa promocja kultury, wrócić ma tradycja codziennych słuchowisk, w których obok klasyki znajdzie się też kryminał, komedia czy sensacja - każdy dzień związany będzie z określonym stylem.

Zmienić ma się też warstwa muzyczna. Program "Popołudniówka z pierwszej ręki" zostanie wchłonięta przez "Muzyczną Jedynkę", antena odchodzi też od playlisty, zwiększyć ma się natomiast liczba autorskich audycji muzycznych, więcej ma być też słuchowisk dla dzieci.

Czabański powiedział też, że Polskie Radio odchodzi od systemu producenckiego na rzecz przywrócenia kierownictwa nad zespołami w poszczególnych programach.

Zmiany programowe pojawią się też w Programie Trzecim, gdzie - podobnie jak w radiu TOK FM - pojawić się ma poranny blok z komentatorami z innych mediów, którzy wraz z prowadzącym będą omawiać bieżące wydarzenia; zmiany czekają też Radio Bis. O zmianach w tych dwóch programach ich dyrektorzy poinformują szerzej na konferencjach prasowych w przyszłym tygodniu.(PAP)

js/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)