Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ćwiąkalski: zakaz zajmowania stanowisk powinien być powszechniej stosowany

0
Podziel się:

Zakaz zajmowania określonych stanowisk
powinien być karą częściej stosowaną - mówił w czasie środowego
spotkania z prokuratorami w Szczecinie minister sprawiedliwości,
Zbigniew Ćwiąkalski.

Zakaz zajmowania określonych stanowisk powinien być karą częściej stosowaną - mówił w czasie środowego spotkania z prokuratorami w Szczecinie minister sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski.

Jak argumentował, występowanie o takie kary ma duże znaczenie np. w przypadku korupcji w sporcie, gdzie często działacze sportowi czy trenerzy bywają wzorami do naśladowania dla młodych ludzi.

Minister przekonywał też prokuratorów apelacji szczecińskiej do głównych założeń reformy wymiaru sprawiedliwości - likwidacji Prokuratury Krajowej i wprowadzenia w jej miejsce Prokuratury Generalnej oraz oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od stanowiska prokuratora generalnego.

Przypomniał, że Polska jest obecnie jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym łączone są funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. "Nie można być w ustawicznym konflikcie interesów" - zaznaczył.

Podkreślił, że zadaniem prokuratury ma być walka z przestępczością, a nie ściganie przeciwników politycznych. Prokuratorzy powinni sami reagować w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, a nie czekać, aż ktoś złoży w tej sprawie zawiadomienie - mówił. "Nie ma żadnych ograniczeń w walce z brutalną przestępczością kryminalną" - zapewniał.

Ćwiąkalski zwracał jednocześnie uwagę na konieczność różnicowania przez prokuratorów zarzutów, gdy dotyczy to np. osób, które "w życiu niekorzystnie się zaplątały" i dlatego należałoby im dać szansę.

Minister mówił też o planowanych przez resort podwyżkach. "Nie trzeba mnie do tego przekonywać. Jestem zwolennikiem, by prokuratorzy i sędziowie zarabiali bardzo przyzwoicie" - zaznaczył.

Przypomniał, że w lipcu przewidziana jest druga w tym roku podwyżka uposażeń, a kolejna ma być w styczniu przyszłego roku. Zapewnił, że nie będzie podejmował działań różnicujących wynagrodzenia sędziów i prokuratorów. Te grupy zawodowe będą miały wynagrodzenia na tym samym poziomie.

Ćwiąkalski dobrze ocenił dotychczasową pracę Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. "Nie było jakichkolwiek problemów, nie było zarzutów, że się nie wywiązuje ze swoich obowiązków" - powiedział.

Podał jednak przykład dwóch innych prokuratur apelacyjnych - w Krakowie i Katowicach - których prace oceniono źle. Prokuratury te, mimo że tak chwalone, miały w ciągu ostatnich dwóch lat najgorsze wyniki w Polsce - powiedział. (PAP)

mgm/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)